Problém s řídnutím vlasů, nevzhlednou pleší či kouty má mnoho mužů bez ohledu na věk. Nadměrné vypadávání vlasů trápí muže už po dvacátém roce života. Jaké jsou nejběžnější příčiny vypadávání vlasů a co s tím lze udělat?
Vypadávání vlasů jako přirozený projev
Vypadávání vlasů je přirozený proces, který se týká každého z nás. Ženám nejčastěji vlasy vypadávají vlivem hormonů – např. po porodu, případně v důsledku zvýšeného stresu a únavy. Jak je to však u mužů? I u nich je docela běžné, pokud jim denně vypadne až 100 vlasů. To není žádný problém, pokud jim zároveň dorůstají nové vlasy.
V případě, že vlasů vypadává stále více, respektive padají ve shlucích, začnou se tvořit kouty nebo pleš. Někdo se s tím jednoduše smíří jako s normálním projevem stárnutí, což je sice mnohdy pravda. V současnosti však nadměrné vypadávání vlasů u mužů nemusí být podmíněno pouze věkem a rozhodně jsou způsoby, jak mu účinně předcházet. Někdy stačí změnit životní styl, více odpočívat nebo změnit vlasové přípravky a dopřát vlasům regeneraci v podobě vlasového séra pro podporu růstu či vitamíny na vlasy s biotinem.
Příčiny vypadávání vlasů u mužů
Zdravotní důvody
Častým důvodem velké ztráty vlasů je androgenetická alopecie. Jedná se o citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron – vyšší hladina testosteronu v krvi ničí vlasové kořínky, v důsledku čehož vlasy vypadávají. Nejvyšší hladinu testosteronu mají muži mezi 20. a 30. rokem života, proto se i v tomto období začínají objevovat první známky plešatění či tvoření koutů.
Dalším zdravotním rizikem je alopecie areata, což je autoimunitní chronické zánětlivé onemocnění. Příčinou je často jiné autoimunitní onemocnění, například zánět štítné žlázy. Když se najde příčina, je prognóza léčby dobrá a vlasové folikuly se postupně obnovují. Imunitní systém při tomto typu onemocnění nerozpoznává vlastní vlasové folikuly a napadá je. Jedná se o nejizvící typ padání vlasů, při kterém vlasy vypadávají v chomáčích na jednom nebo více ložiskách různého tvaru a velikosti.
Dědičnost a vypadávání vlasů
Velkou roli při brzké ztrátě vlasů u mužů hraje genetika. Je velký předpoklad, že pokud měl otec v mladém věku kouty nebo lysinu, pravděpodobně i jeho syn bude trpět podobným problémem s vlasy. Při včasné léčbě však lze vypadávání vlasů zastavit, respektive výrazně zpomalit, a dokonce po čase začnou vyrůstat nové vlasy. Ztráta vlasů je nezvratná v momentě, kdy dojde ke zničení vlasových kořínků.
Nesprávná péče o vlasy
Nedostatečná, ale i přehnaná péče o vlasy může zapříčinit jejich vypadávání. Jedním z nejčastějších problémů, které ovlivňují ztrátu vlasů, je vznik lupů a vysušená pokožka hlavy. Tu je nutné udržovat čistou a přiměřeně vyživenou, stejně tak je důležité používat správný šampon podle typu vlasového problému. Nepomáhá však ani přehnané každodenní mytí vlasů – to jen smývá přirozené oleje, které jsou vlasům i pokožce prospěšné. Pokožku hlavy pravidelně hydratujte vyživujícími vlasovými séry a maskami na vlasy.
Vypadávání vlasů vlivem stresu
Nezvládání stresu je dalším důvodem nadměrného vypadávání vlasů u mužů. Zvyšuje hladinu mužských pohlavních hormonů a může být příčinou tvorby lupů i nedostatečného prokrvení pokožky.
Nedostatek vitamínů pro vlasy
Růst vlasů ovlivňuje kvalita stravy a příjem dostatku vitamínů. Základní složky, bez kterých vlasy trpí a ztrácejí kvalitu, jsou vitamín C a A, vitamíny skupiny B, zinek a biotin, jakož i selen, zinek a železo.
Drastické diety
Nežádoucí vypadávání vlasů hrozí i v důsledku přísné redukční diety. Drastické hladovění se pojí
s nevyváženou stravou a náhlým úbytkem váhy, což mimo jiné zapříčiňuje i ztrátu vlasů, protože tělu chybí cenné látky a energie.
Vypadávání vlasů jako znak stárnutí
První známky stárnutí vlasů se u mužů začínají projevovat kolem 30. roku života. Dochází ke ztrátě melaninu, takže se objevují šediny, později přibývají u mnoha mužů také kouty a pleš. Výzkumy ukazují, že v průměru přes 80 % mužů nad 50 let je plešatých. To je nezvratné potvrzení toho, že věk patří mezi hlavní rizikové faktory vypadávání vlasů. Rozlišujeme základní znaky ztráty vlasů – mění se textura a hustota vlasů, typický je zvrásněný povrch vlasu, zvýšená suchost a lámavost vlasů.
Prevence ztráty vlasů bez ohledu na věk
Vlasům obecně pomáhá, pokud se udržují čisté, hydratované a péče o ně je šetrná a přiměřená. Pomáhá také přestat kouřit – některé studie ukazují na souvislost mezi kouřením a plešatostí u mužů. Pokožku hlavy prokrvujte masážemi a zbavte se stresu. Vyhýbejte se nesmyslným drastickým hladovkám a dbejte na vyvážený zdravý jídelníček s dostatkem vitamínů a minerálů. Cennou pomocí, jak předejít nechtěné ztrátě vlasů, je také pravidelné doplňování přírodních vitamínových doplňků a používání vhodných vlasových přípravků. Správná vlasová kosmetika dokáže s vlasy hotové zázraky a navrátí jim zdraví, lesk a ztracenou hustotu a zároveň obnovuje a zrychluje jejich růst.