Zinek

Jak zinek ovlivňuje vlasy?

Dostatek zinku podporuje růst a zdraví vlasů či nehtů. Pokud ho je v těle nedostatek, může to vést ke vzniku závažných onemocnění – například k alopecii (vypadávání vlasů v chomáčích).

Podstatné je udržet si rovnováhu této živiny a sledovat, co ho máme dostatek, ale ne nadbytek. Předávkování každým vitamínem a minerálem může mít negativní vliv na naše zdraví. A tak, jak vede k vypadávání vlasů málo zinku, i příliš ho vlasům spíše škodí.

Doplňky stravy s obsahem zinku

Přítomnost vysoké hladiny zinku v našem organismu nepříznivě ovlivňuje vstřebávání dalších minerálů, podporuje produkování testosteronu a vytváří hormonální nerovnováhu, což má za následek řídnutí a vypadávání vlasů.

Zinek je důležité doplňovat jak ve stravě, tak formou vlasových výživových produktů ideálně v nižších množstvích.

Průměrný dospělý muž by měl přijmout asi 11 mg zinku každý den, dospělá žena 8 mg zinku denně. V zásadě platí, že pokud se stravujeme zdravě a vyváženě, měli bychom mít zinku dostatek.

Přírodním zdrojem zinku jsou mořské plody, červené maso a drůbež, cizrna, ořechy (mandle, kešu), vaječný žloutek, mléčné výrobky či sója.

Nicméně mnohé poruchy, vyloučení masa z jídelníčku, alkoholismus či těhotenství často vedou ke snížení hladiny zinku v těle.

Vždy je proto dobré ho přijímat i prostřednictvím doplňků výživy, nejlépe v kombinaci se selenem, což je spolehlivá dvojice látek pro podporu růstu vlasů.